SEZON 1973/74

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 Sezon 1973/74

 

Przed sezonem 1973/74 Polski Związek Piłki Nożnej dokonał reorganizacji rozgrywek w ligach państwowych. Również na szczeblu regionalnym Rzeszowski OZPN zreformował regulamin piłkarskiej rywalizacji. W wyniku tych zmian w rzeszowskiej lidze okręgowej znalazły się dwa zespoły z rozwiązanej klasy międzywojewódzkiej: Resovia i Siarka Tarnobrzeg.
Do rywalizacji w lidze okręgowej przystąpiło 18 zespołów. W kolejnych sezonach ten szczebel rozgrywek miał być okrojony do 16 drużyn. Po zakończeniu rozgrywek do klasy A zdegradowane miały być co najmniej 4 drużyny.
Dla piłkarzy Resovii próbą generalną przed ligą był sparing z Wisłoką Dębica. Rzeszowianie na tle wyżej notowanego rywala pokazali dobry futbol i mecz zakończył się remisem.
11 sierpnia podopieczni Mieczysława Kruka zainaugurowali rozgrywki ligowe. Resoviacy podejmowali na własnym stadionie Lechię Sędziszów. Rzeszowianie, którzy razem z Siarką byli faworytami rozgrywek, mieli spore kłopoty z pokonaniem ambitnie grających Lechistów. Dopiero strzał Ryszarda Latawca w 58 minucie pozwolił zainkasować gospodarzom 2 punkty.
W kolejnych meczach gra "biało-czerwonych" była już zdecydowanie lepsza. Rzeszowianie górowali nad rywalami wyszkoleniem technicznym i doświadczeniem. W Przemyślu pokonali miejscową Polonię 2:0, w Rzeszowie - Stal Łańcut (4:1) i Unię Nowa Sarzyna (5:0), a w Sokołowie - Sokołowiankę (3:0).
Kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa rzeszowski lider klasy okręgowej doznał nieoczekiwanej porażki z Chemikiem w Pustkowie. Mecz miał emocjonujący przebieg, czego dowodem było 7 bramek. Wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie. Do 81 minuty meczu na zegarze widniał remis 3:3, ale decydująca akcja i strzał Staniszewskiego pozwoliły cieszyć się "Chemikom" ze zwycięstwa.
Pod koniec września doszło do pojedynku Resovii z głównym rywalem w walce o awans - Siarką Tarnobrzeg. Skuteczniejszy futbol zaprezentował zespół z Tarnobrzega, który odniósł dwubramkowe zwycięstwo. Resoviacy w drugiej połowie spotkania napierali na bramkę gospodarzy, ale za sprawą dobrej postawy tarnobrzeskiego bramkarza, punkty zostały w Tarnobrzegu.
Wcześniejsze potknięcia Siarki i zwycięstwa Resovii w meczach z Polną, rezerwami Stali Stalowa Wola i rezerwami Stali Rzeszów sprawiły, że "biało-czerwoni" po 13 kolejkach nadal byli liderem ligi. Dopiero bezbramkowy remis Resovii w meczu ze Stalą Sanok pozwolił tarnobrzeżanom osiągnąć cel. Siarkowcy zrównali się punkami z rzeszowskim zespołem, a lepszy stosunek bramek pozwolił im zasiąść w fotelu lidera.
Długotrwała rywalizacja piłkarzy Resovii i Siarki o tytuł mistrza jesieni ostatecznie została rozstrzygnięta na korzyść rzeszowian. Wprawdzie Resovia straciła w ostatniej kolejce punkt w meczu ze Stalą Nowa Dęba, ale Siarka poniosła dotkliwa porażkę z Czuwajem w Przemyślu, co kosztowało ją tytuł lidera "okręgówki".
26 stycznia na Walnym Zgromadzeniu zebrały się Zarząd i Rada Honorowa Klubu. Podsumowano ubiegłoroczną działalność Resovii, która była jednym z największych stowarzyszeń sportowych w regionie. Klub zrzeszał 1650 członków. W 12 sekcjach sportowych czynnie uprawiało sport 708 zawodników. Nad wyszkoleniem i wychowaniem sportowców czuwało 41 trenerów, instruktorów i 97 działaczy społecznych. Chlubą Resovii byli wówczas łucznicy, koszykarze i siatkarze. Budżet klubu zamykał się pod koniec roku 1973 w kwocie 8700 000 zł. Ogromny udział w finansowaniu Resovii miały wówczas przedsiębiorstwa budowlane. Na Walnym Zgromadzeniu wybrano nowego Prezesa Klubu, którym został dyrektor naczelny Rzeszowskiego Zjednoczenia Budownictwa - Ryszard Jasiński. Zastąpił on na tym stanowisku Józefa Walusia, który przeniósł się do Bydgoszczy. Piłkarze Resovii rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej 7 stycznia. Zajęcia prowadzone były początkowo w hali, a po kilkunastu dniach podopieczni Mieczysława Kruka przenieśli się na zaśnieżoną murawę.
24 marca Resovia zainaugurowała rundę rewanżową zwycięstwem w Sędziszowie. Tydzień później rzeszowianie zmierzyli się z odwiecznym rywalem Polonią Przemyśl. Resoviacy mieli znaczną przewagę na boisku, ale nie potrafili jej zamienić na bramki. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem i "biało-czerwoni" stracili przodownictwo w tabeli na rzecz Siarki.
W trzech kolejnych meczach ze słabszymi zespołami ligi rzeszowianie zdobyli komplet punktów. Kwietniowe remisy Resovii z Chemikiem i Czuwajem pozwoliły Siarce Tarnobrzeg odskoczyć w tabeli na odległość 2 punktów.
W 26 kolejce resoviacy wykorzystali potknięcie tarnobrzeskiej drużyny i pokonując w meczu derbowym Walter (2:1) powrócili na fotel lidera. Niestety już tydzień później musieli ponownie ustąpić miejsca Siarce. W bezpośrednim pojedynku dwóch najmocniejszych zespołów ligi lepsi okazali się "siarkowcy", którzy zwycięską bramkę zdobyli w 90 minucie meczu.
Drugiej porażki na własnym boisku doznali piłkarze Resovii w meczu z rezerwami Stali Mielec. Mielczanie przystąpili do meczu wsparci zawodnikami z I-ligowego zespołu: Stójem, Sekulskim, Oratowskim i Siewierskim. W 7 minucie meczu Oratowski zaskoczył Chruścińskiego strzałem z dystansu i goście objęli prowadzenie. W 22 minucie rzeszowianie wyrównali strzałem z rzutu karnego, ale odpowiedź mielczan była natychmiastowa. W 24 minucie Sekulski ustalił wynik meczu na 2:1 dla gości.
Po rozegraniu 33 kolejek ligowych w tabeli z przewagą 1 punktu nad Resovią prowadziła Siarka Tarnobrzeg. Wówczas okazało się, że decyzją Komisji Gier i Wychowania Sekcji Piłki Nożnej WFS w Rzeszowie wynik meczu Resovia - Stal II Mielec zweryfikowano jako walkower 3:0 na korzyść Resovii. Powodem decyzji był udział w meczu nieuprawnionych zawodników Stója i Sekulskiego. Piłkarze ci w świetle przepisów nie mieli prawa grać w meczu rezerw, skoro wystąpili w zawodach pierwszego zespołu.
W przypadku wejścia w życie tej decyzji rzeszowianie mieli odzyskać pozycję lidera kosztem, głównego rywala w walce o awans - Siarki Tarnobrzeg.
Mielczanie złożyli odwołanie od decyzji do Zarządu Sekcji, uzasadniając je postanowieniami PZPN. Zarząd oddalił jednak protest i utrzymał postanowienie Komisji, motywując swoje stanowisko tym, że mistrzostwach klasy okręgowej obowiązuje regulamin rzeszowskiego okręgu. Wobec tego Stal Mielec odwołała się ponownie, tym razem do Wydziału Gier i Wychowania PZPN. Do rozegrania pozostała 1 kolejka a na decyzję z PZPN trzeba było czekać.
W meczach ostatniej kolejki sezonu resoviacy pokonali w meczu wyjazdowym Karpaty Krosno 3:2, a Siarka rozstrzelała Unię Nowa Sarzyna 7:2. O mistrzostwie miała zadecydować w urzędniczych gmachach.
Po zakończeniu rozgrywek na pierwszym miejscu w tabeli była Siarka Tarnobrzeg z przewagą jednego punktu nad Resovią, ale zgodnie z decyzją Komisji Gier i Wychowania w Rzeszowie "biało-czerwonym" należały się dwa punkty dodatkowe. O mistrzostwie zadecydować miał werdykt PZPN w Warszawie. Związkowcy ze stolicy po zapoznaniu się z dokumentami skierowali sprawę do rozpatrzenia przez Zarząd Wojewódzkiej Federacji Sportu w Rzeszowie. 14 czerwca Zarząd WFS w Rzeszowie wypowiedział się jednogłośnie za oddaleniem protestu Resovii, wychodząc z założenia ze regulamin Sekcji Piłki Nożnej WFS nie był dostatecznie sprecyzowany i na jego podstawie nie można było podejmować decyzji krzywdzącej drużynę Siarki, która dwukrotnie pokonała Resovię na boisku. Do eliminacji w walce o awans do II ligi przystąpiła Siarka Tarnobrzeg. Resovia otrzymała punkty walkowerem za mecz z rezerwami Stali Mielec, ale tych punktów nie dopisano rzeszowianom w tabeli.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

kierownik drużyny: Aleksander Marciniak
trener: Mieczysław Kruk
asystent trenera: Józef Poleski

bramkarze: Chruściński, Tworek
obrońcy:
Latawiec, Musiał, Rozborski, Sochacki
pomocnicy:
Inger, Haber,  Daniło, Wlezień, Pop, Szeląg, Adamowicz, Motowidło, Brusik
napastnicy:
Róg, Piecha, Wieśniak, Warchoł, Kucaj


Wisłoka Dębica – Resovia Rzeszów 1:1 (0:1) (tow.)
bramki: 74’ Dziama – 21’ Wieśniak

11 sierpnia
Resovia Rzeszów – Lechia Sędziszów Młp. 1:0 (0:0)

bramki: 58’ Latawiec

15 sierpnia
Polonia Przemyśl – Resovia Rzeszów 0:2 (0:1)

bramki: 38’ (k) Inger, 83’ Róg

18 sierpnia
Resovia Rzeszów – Stal Łańcut 4:1 (1:1)

bramki: 15’ 55’ Warchoł, 51’ Haber, 70’ Inger – 35’ Trojan

25 sierpnia
Sokołowianka Sokołów Młp. – Resovia Rzeszów 0:3 (0:2)

bramki: 10’ (k) Róg, 89’ (k) Rozborski, ?’ (sam.) Patycki

29 sierpnia
Resovia Rzeszów – Unia Nowa Sarzyna 5:0 (4:0)

bramki: 2’ Inger, 5’ 26’ 35’ Warchoł, 49’ Kucaj

1 września
Chemik Pustków – Resovia Rzeszów 4:3 (2:2)

bramki: 18’ 70’ Młynarczyk, 40’ Szymaszek,  81’ Staniszewski – 17’ 32; Piecha, 79’ Warchoł

8 września
Resovia Rzeszów – Czuwaj Przemyśl 1:0 (0:0)

bramki: 90’ Latawiec

15 września
Gryf Mielec – Resovia Rzeszów 0:0


22 września
Resovia Rzeszów – Walter Rzeszów 2:1 (1:0)

bramki: 4’ Inger, 51’ Daniło – 62’ (k) Piotrowski

29 września
Siarka Tarnobrzeg – Resovia Rzeszów 2:0 (1:0)

bramki: 25’ Korpanty, 69’ Stępień

6 października
Resovia Rzeszów – Polna Przemyśl 2:1 (1:1)

bramki: 36’ Inger, 80’ Daniło – 28’ Jakubow

10 października
Unia Nowa Sarzyna – Resovia Rzeszów 0:4 (0:2) (Puchar Polski)

bramki: 6’ Warchoł, 36’ 50’ Wlezień, 75’ Piecha

13 października
Stal II Stalowa Wola – Resovia Rzeszów 0:1 (0:0)

bramki: 82’ Inger

20 października
Resovia Rzeszów – Stal II Rzeszów 3:0 (0:0)

bramki: 59’ 80’ Piecha, 65’ Daniło

27 października
Stal Sanok – Resovia Rzeszów 0:0


3 listopada
Resovia Rzeszów – Karpaty Krosno 2:0 (1:0)

bramki: 6’ (sam.) Musiał, 55’ Wlezień

10 listopada
Stal II Mielec – Resovia Rzeszów 0:1 (0:1)

bramki: 16’ Daniło

17 listopada
Resovia Rzeszów – Stal Nowa Dęba 0:0

 

liga okręgowa - 1973/74 (runda jesienna)

    mecze punkty bramki
1  Resovia 17 27 30-9
2  Siarka Tarnobrzeg 17 26 41-15
3  Stal Sanok 17 24 37-14
4  Stal II Mielec 17 24 28-14
5  Karpaty Krosno 17 20 26-17
6  Chemik Pustków 17 19 16-11
7  Czuwaj Przemyśl 17 19 16-14
8  Walter Rzeszów 17 18 29-26
9  Stal Nowa Dęba 17 16 19-21
10  Polonia Przemyśl 17 16 17-24
11  Polna Przemyśl 17 14 22-29
12  Unia Nowa Sarzyna 17 14 16-28
13  Lechia Sędziszów 17 13 19-24
14  Stal Łańcut 17 13 14-28
15  Sokołowianka Sokołów 17 12 18-39
16  Stal II Rzeszów 17 11 5-17
17  Stal II Stalowa Wola 17 10 19-25
18  Gryf Mielec 17 10 13-27


24 marca
Lechia Sędziszów Młp.- Resovia Rzeszów 0:2 (0:1)

bramki: 20’ Wieśniak, 75’ Inger

30 marca
Resovia Rzeszów – Polonia Przemyśl 0:0

 

6 kwietnia
Stal Łańcut – Resovia Rzeszów 0:1 (0:0)

bramki: 78’ Inger

13 kwietnia
Resovia Rzeszów – Sokołowianka Sokołów Młp. 5:0 (4:0)

bramki: 4’ Szeląg, 4’ 9’ Inger, 37’ Warchoł, 65’ Adamowicz

17 kwietnia
Unia Nowa Sarzyna – Resovia Rzeszów 0:2 (0:1)

bramki: 33’ Kucaj, 57’ Inger

20 kwietnia
Resovia Rzeszów – Chemik Pustków 1:1 (1:1)

bramki: 21’ Róg – 33’ Jeleń

27 kwietnia
Czuwaj Przemyśl – Resovia Rzeszów 1:1 (1:0)

bramki: 27’ Ochalski – 83’ (k) Inger

1 maja
Resovia Rzeszów – Gryf Mielec 2:0 (2:0)

bramki: 5’ Szeląg, 28’ Wieśniak

4 maja
Walter Rzeszów – Resovia Rzeszów 1:2 (1:0)

bramki: 21’ Bieniek – 68’ 76’ Róg

8 maja
Stal Stalowa Wola – Resovia Rzeszów 4:3 (1:1) (półfinał okręgu - Puchar Polski)

bramki: Jachym, Napieracz 2, Wietecha – Warchoł 3

11 maja
Resovia Rzeszów – Siarka Tarnobrzeg 0:1 (0:1)

bramki: 90’ Stępień

18 maja
Polna Przemyśl – Resovia Rzeszów 0:1 (0:0)

bramki: 90’ Warchoł

22 maja
Resovia Rzeszów – Stal II Mielec 1:2 (1:2)

bramki: 22’ (k) Adamowicz - 7’ Oratowski, 24’ Sekulski
- wynik meczu zweryfikowano jako 3:0 wo. (w zespole Stali II Mielec grał nieuprawniony zawodnik)
- w tabeli uwzględniono wynik z boiska

25 maja
Resovia Rzeszów – Stal II Stalowa Wola 1:0 (0:0)

bramki: 49’ Warchoł

30 maja
Stal Nowa Dęba – Resovia Rzeszów 1:2 (1:1)

bramki: 33’ Żywiec - 6’ Warchoł, 63’ Szeląg

1 czerwca
Stal II Rzeszów – Resovia Rzeszów 0:1 (0:0)

bramki: 72’ Piecha

8 czerwca
Resovia Rzeszów – Stal Sanok 2:0 (1:0)

bramki: 38’ Szeląg, 85’ Piecha

12 czerwca
Karpaty Krosno – Resovia Rzeszów 2:3 (1:1)

bramki: 16’ Szopa, 55’ Gut – 30’ Warchoł, 69’ Piecha, 72’ Latawiec
 

liga okręgowa - 1973/74

    mecze punkty bramki
1  Siarka Tarnobrzeg 34 55 88-24
2  Resovia Rzeszów 34 54 57-18
3  Stal II Mielec 34 51 71-22
4  Stal Sanok 34 44 56-30
5  Karpaty Krosno 34 37 56-42
6  Chemik Pustków 34 37 36-29
7  Polonia Przemyśl 34 35 37-42
8  Czuwaj Przemyśl 34 35 33-38
9  Stal Nowa Dęba 34 34 36-38
10  Walter Rzeszów 34 33 49-46
11  Polna Przemyśl 34 31 38-45
12  Unia Nowa Sarzyna 34 31 36-53
13  Stal II Stalowa Wola 34 30 45-46
14  Lechia Sędziszów 34 30 45-49
15  Stal Łańcut 34 23 26-59
16  Stal II Rzeszów 34 20 24-42
15  Sokołowianka Sokołów 34 16 29-93
16  Gryf Mielec 34 14 19-67


Strzelcy bramek w lidze: Inger 12, Warchoł 11, Piecha 7, Róg 5, Daniło, Szeląg - 4, Latawiec 3, Adamowicz, Wieśniak, Kucaj - 2, Wlezień, Haber, Rozborski, sam.- 2
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| ... do 1905 |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by