SEZON 1998/99

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 

 

 

  1998/99 | Lata 90-te

W poprzednim sezonie Resovia nie wykorzystała szansy awansu do III ligi. Władze klubu zdecydowały się wobec tego na zmianę szkoleniowca. Krzysztofa Szelę zastąpił wychowanek Stali Rzeszów i były piłkarz Resovii - Maciej Huzarski.
Przed sezonem 1998/99 za faworytów rozgrywek uznawano Unię Nowa Sarzyna, Kamax Kańczugę i Kolbuszowiankę.
Kadrę Resovii prawie w całości tworzyli wychowankowie klubu. Przed sezonem dołączyli do drużyny: Szymon Grabowski, Sławomir Lepianka i Jacek Sawicki. Ponadto kadrę wzmocniła dwójka napastników: Grzegorz Łuczyk (powrót do Resovii z Czuwaju Przemyśl) i Marek Kramarski (Crasnovia Krasne).
W meczu inaugurującym ligowe rozgrywki rzeszowianie pokonali na własnym boisku Dynovię Dynów 2:0. Tydzień później resoviacy zaliczyli wpadkę w Sokołowie Małopolskim, ale w kolejnych spotkaniach (z Radymnem i Kolbuszowianką) dopisali komplet punktów.
O meczu rozegranym w Rzeszowie przeciwko Jarosławskiemu Klubowi Sportowego dyskutowano na łamach lokalnej prasy jeszcze wiele dni po ostatnim gwizdku. Głównym antybohaterem spotkania został krośnieński arbiter Rafał Żychowski. W 25 minucie wyrzucił z boiska Janusza Kopcia. W 47 minucie meczu Maciej Biliński trafił do siatki, ale arbiter nie uznał bramki. Rzeszowianie nie załamani takim obrotem sprawy w 56 minucie wyszli na prowadzenie po strzale Macieja Bilińskiego. Dwa błędy w defensywie kosztowały podopiecznych trenera Huzarskiego stratę dwóch bramek. W ostatnich minutach meczu rzeszowianie rzucili się do desperackich ataków i byli bliscy doprowadzenia do wyrównania, ale po raz kolejny arbiter stanął na drodze "Pasiaków", wyrzucając grającego główną rolę boisku Macieja Bilińskiego. Sędzia spotkania po meczu otrzymał od kwalifikatora notę 3, która była jednoznaczna z dyskwalifikacją. Ponadto został zdegradowany do niższej ligi i zawieszony na kilka tygodni. Po zakończeniu kary musiał zdać ponowny egzamin praktyczny. W kuluarach rzeszowskiego klubu długo dyskutowano o tym kto "zawrócił w głowie" krośnieńskiemu arbitrowi. Efektem pracy sędziego była strata punktów i dwóch najlepszych piłkarzy. 
Kilka dni przed meczem derbowym ze Stalą Rzeszów Januszowi Kopciowi anulowano karę i ostatecznie mógł zagrać przeciwko Stali. W 28 minucie spotkania opuścił jednak murawę z powodu kontuzji, a zastąpił go Grzegorz Kwiatkowski. Okazało się, że resoviacy bez Bilińskiego i Kopcia są w stanie utrzeć nosa lokalnemu rywalowi. W 89 minucie meczu Marek Kramarz dograł piłkę idealnie na głowę wbiegającego w pole karne Kwiatkowskiego i "biało-czerwona" część stadionu oszalała z radości. Resovia pokonała faworyzowanych "stalowców" 1:0 i po 6 kolejkach zajmowała 4 miejsce w tabeli.
Do zakończenia rundy jesiennej pozostało 11 meczów i w tych spotkaniach resoviacy ani razu nie skapitulowali. Na półmetku sezonu zajęli 5 miejsce w tabeli z 33 punktami.
W przerwie zimowej resoviacy wzięli udział w turnieju halowym w Mielcu, gdzie zajęli 3 miejsce. Przed rundą wiosenną trener Maciej Huzarski zapowiadał walkę o miejsca w czubie tabeli, ale nie obiecywał awansu do wyższej ligi. Jednocześnie działacze rzeszowskiego klubu zwracali uwagę na skandaliczne decyzje arbitrów sędziujących spotkania "Pasiaków".
Przed rundą wiosenną do kadry dołączyli wychowankowie: Dawid Mosior i Bartosz Biliński oraz utalentowany bramkarz Maciej Nalepa. Kadrę zespołu opuścili: Marek Kramarz, Janusz Kopeć i Przemysław Matuła.
Rundę wiosenną rzeszowianie zaczęli od remisów z Dynovią i Sokołem. W meczu przeciwko Dynovii powrócił temat sędziowania. "Biało-czerwoni" kończyli mecz w dziewięciu, bo czerwone kartki ujrzeli Grzegorz Łuczyk i Tomasz Lewandowski. Po tym spotkaniu Resovia wystosowała do Okręgowego Kolegium Sędziowskiego ROZPN pismo, w którym działacze rzeszowskiego klubu wnioskowali o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dla trójki arbitrów. Działacze "Pasiaków" podkreślali, że: "Sędziowie z Krosna (w roli głównej Rafał Krężałek), w sposób ewidentny wpłynęli na wynik spotkania, a ponadto odmówili odnotowania w protokole meczowym zastrzeżeń kapitana zespołu". Uzasadnione argumenty działaczy Resovii potwierdził w przesłanym piśmie prezes ROZPN Kazimierz Fiszer: "Wydarzenia, które miały miejsce w trakcie zawodów pomiędzy drużynami Resovii i Dynovii to nieodosobniony przypadek. Poprzednie miały miejsce w trakcie meczu Resovii z JKS-em. Mechanizm sprowadza się do świadomego sprowokowania zespołu, ukarania zawodników czerwonymi kartkami, a następnie poprzez stronnicze działanie, doprowadzenie do utraty punktów. (...) W ten sposób marnotrawiony jest zbiorowy wysiłek kolektywu zarówno na boisku jak i działaczy, pracujących na rzecz klubu." Ostatecznie kary dla piłkarzy po raz kolejny zostały anulowane i pojawili się na murawie w meczu z Sokołem.
Na przełomie marca i kwietnia resoviacy pokonali MKS Radymno i Kolbuszowiankę, ale później dopadł ich spadek formy. Pierwszej wiosennej porażki "biało-czerwoni" doznali w Jarosławiu z miejscowym JKS-em.
W kolejnym meczu resoviacy podejmowali na własnym stadionie Stal. Derby Rzeszowa zawsze dostarczały wyjątkowych emocji, ale tym razem napięcie na trybunach było zbyt wysokie. Już przy wyjściu na rozgrzewkę w kierunku piłkarzy Stali posypały się różnorakie przedmioty. Piłkarze gości mieli też kłopoty z wyjściem na mecz. Ostatecznie sędziemu udało się rozpocząć spotkanie, ale w trzeciej minucie w kierunku sektora gości, wzdłuż boiska i lekkoatletycznego toru ruszyli sympatycy Resovii. Siły policyjne nie były w stanie zaprowadzić porządku i sędzia Wiesław Dulski (późniejszy kierownik zespołu Stali Rzeszów) w porozumieniu z delegatem przemyskiego OZPN-u Stanisławem Pyrczem i rzeszowskim obserwatorem Marianem Tereszkiewiczem postanowili nie wznawiać zawodów. Cała sytuacja tylko rozochociła miejscowych fanów piłkarskich i zamieszki przeniosły się na pobliskie osiedla. Porządek w mieście zapanował dopiero po kilku godzinach.
Było jasne, że Resovia straci nie tylko punkty, ale otrzyma dotkliwe kary. Decyzje zapadły już po kilku dniach. Wynik spotkania zweryfikowano, jako 3:0 walkower na korzyść Stali, a ponadto Resovia otrzymała dotkliwe kary finansowe i do końca sezonu rozgrywać miała swoje mecze bez udziału publiczności.
Punkty odebrane przy zielonym stoliku miały negatywny wpływ na postawę zespołu, bo w kolejnych dwóch spotkaniach resoviacy doznali dotkliwych porażek. Zrehabilitowali się dopiero 1 maja w Jaśle pokonując miejscowych Czarnych 5:1.
W trakcie rundy wiosennej zespół opuścili dwaj piłkarze, którzy stanowili o jego sile. Bramkarz Maciej Nalepa odszedł do Stali Sanok, a doświadczony rozgrywający Edward Jodłowski wzmocnił Czuwaj Przemyśl. Rzeszowianie znowu zaczęli gubić punkty i po 28 kolejkach zajmowali 8 miejsce w tabeli. W meczu przeciwko Unii Nowa Sarzyna w bramce Resovii zadebiutował Marcin Pietryka, który po odejściu Nalepy rywalizował o miejsce między słupkami z Łukaszem Kutem.
Zespół Macieja Huzarskiego zakończył rozgrywki na 5 miejscu w tabeli z dorobkiem 55 punktów. Bez wątpienia sezon piłkarski 1998/99 należał do Macieja Bilińskiego. Napastnik Resovii był czołową postacią drużyny i już w rundzie jesiennej zdobył 9 bramek. Wiosną dołożył jeszcze 12 trafień i został najlepszym strzelcem zespołu.


prezes klubu: Kazimierz Obodyński
prezes sekcji:
Władysław Starzak
kierownik sekcji:
Zbigniew Wiech
kierownik drużyny:
Zbigniew Szalacha

trener: Maciej Huzarski

kadra:
bramkarze
Łukasz Kut, Tomasz Nierojewski, Maciej Nalepa, Marcin Pietryka
obrońcy
Marek Amarowicz, Robert Domoń, Tomasz Lewandowski, Przemysław Matuła, Grzegorz Rembisz, Robert Rodzinka, Jarosław Mita, Bartosz Biliński, Dominik Koń, Maciej Zając, Damian Ślęczka
pomocnicy
Szymon Grabowski, Edward Jodłowski, Sławomir Lepianka, Marek Kramarz, Wiktor Solarz, Wojciech Zieliński, Artur Wajda, Tomasz Izowit, Grzegorz Woźny, Krzysztof Nowak, Krzysztof Bartnik
napastnicy
Grzegorz Łuczyk, Maciej Biliński, Janusz Kopeć, Marek Kramarski, Grzegorz Kwiatkowski, Paweł Rzepka, Jacek Sawicki, Dawid Mosior, Grzegorz Chwasta, ? Soliński

przybyli: Grabowski (wychowanek), Lepianka (wychowanek), G. Łuczyk (Czuwaj Przemyśl), Nierojewski (LKS Przybyszówka), Sawicki (wychowanek), Kramarski (Crasnovia Krasne), Chwasta (wychowanek), Nowak (wychowanek)
odeszli: M. Nalepa (Hetman Zamość), Paszkiewicz (Tomasovia Tomaszów Lub.)

przybyli przed runda wiosenną: B. Biliński (wychowanek), Mosior (wychowanek), Nalepa (Hetman Zamość), Koń (wychowanek), Zając (wychowanek), Wajda (wychowanek), Ślęczka (wychowanek), Izowit (wychowanek), Soliński (wychowanek), Woźny (wychowanek), Bartnik (wychowanek)
odeszli przed rundą wiosenną: Kopeć (przerwał karierę), Kramarz (wyjazd zagr.), Matuła (Hutnik Warszawa)

8 sierpnia
Resovia Rzeszów - Dynovia Dynów 2:0 (1:0) /
debiut Szymona Grabowskiego i Marka Kramarskiego w Resovii
bramki: 21' Kramarski, 58' Sawicki

15 sierpnia
TG Sokół Sokołów Młp. - Resovia Rzeszów 1:0 (1:0)
bramki: 32' Ślęczka

22 sierpnia
Resovia Rzeszów - MKS Radymno 2:0 (0:0)
bramki: 83' Solarz, 88' M. Biliński

26 sierpnia
Kolbuszowianka Kolbuszowa - Resovia Rzeszów 0:3 (0:3)
bramki: 15' 40' M. Biliński, 34' Kopeć

29 sierpnia
Resovia Rzeszów - JKS Jarosław 1:2 (0:0)
bramki: 56' M. Biliński - 60' Saramak, 87' Pietryna

5 września
Stal Rzeszów - Resovia Rzeszów 0:1 (0:0)
bramki: 89' Kwiatkowski

12 września
Resovia Rzeszów - Kamax Kańczuga 1:1 (0:0)
bramki: 81' Rzepka - 90' E. Słysz

16 września
Izolator Boguchwała - Resovia Rzeszów 3:3 (2:2)
bramki: 16' (k) Skiba, 22' Stachyra 48' Gnida - 6' Zieliński, 10' Kwiatkowski, 88' (k) M. Biliński

19 września
Resovia Rzeszów - Czarni Jasło 3:0 (0:0)
bramki: 49' 73' M. Biliński, 50' Jodłowski

26 września
Bieszczady Ustrzyki Dln. - Resovia Rzeszów 1:1 (0:1)
bramki: 76' (k) Mikulski - 10' Lepianka

3 października
Resovia Rzeszów - Unia Nowa Sarzyna 0:0


7 października
Piast Nowa Wieś - Resovia Rzeszów 1:1 (1:0)
bramki: 7' Marczydło - 58' Kwiatkowski

10 października
Resovia Rzeszów - Błękitni Ropczyce 2:0 (1:0)
bramki: 39' Solarz, 69' Jodłowski

16 października
Czarni Pawłosiów - Resovia Rzeszów 2:2 (0:1) / wynik zweryfikowano na 0:3 wo.
bramki: 65' A. Wikiera, 73' Maciąga - 25' G. Łuczyk, 70' Solarz

24 października
Orzeł Przeworsk - Resovia Rzeszów 1:1 (0:0)
bramki: 65' Drzystek - 87' G. Łuczyk

31 października
Resovia Rzeszów - Strug Tyczyn 4:1 (1:1)
bramki: 43' Kwiatkowski, 65' M. Biliński, 80' 88' Solarz - 7' (k) T. Pikiel

7 listopada
Nafta Jasło - Resovia Rzeszów 1:2 (0:0)
bramki: 68' Tomaszewski - 47' M. Biliński, 78' Mita
 

IV liga, 1998/99 (runda jesienna)

    m pkt br
1  Stal Rzeszów 17 36 37-10
2  JKS Jarosław 17 35 36-13
3  Sokół Sokołów Młp. 17 35 27-11
4  Unia Nowa Sarzyna 17 34 32-10
5  Resovia Rzeszów 17 33 30-12
6  Kamax Kańczuga 17 31 26-16
7  Strug Tyczyn 17 29 30-26
8  Piast Nowa Wieś 17 27 27-23
9  Kolbuszowianka Kolbuszowa 17 25 23-19
10  Błękitni Ropczyce 17 24 19-20
11  Dynovia Dynów 17 22 20-23
12  Czarni Jasło 17 19 14-27
13  Nafta Jasło 17 17 20-32
14  Orzeł Przeworsk 17 13 18-27
15  Izolator Boguchwała 17 13 18-30
16  Czarni Pawłosiów 17 12 23-48
17  Bieszczasy Ustrzyki Dln. 17 8 15-40
18  MKS Radymno 17 7 10-387 marca

Resovia II Rzeszów - Piast Chemifarb Nowa Wieś 0:2 (0:1) (Puchar Polski)
bramki: 40' Miękisz, 85' Wiercioch

7 marca

Izolator Boguchwała - Resovia 1:1 (0:0, 1:1) 4:5 po rzutach karnych (Puchar Polski)
bramki: 56' Kuczek - 78' Grabowski

13 marca

Dynovia Dynów - Resovia Rzeszów 2:2 (1:2)
bramki: 11' Kogut, 83' Pieczek - 5' G. Łuczyk, 45' M. Biliński

20 marca
Resovia Rzeszów - TG Sokół Sokołów Młp. 2:2 (1:1)
bramki: 15' 46' M. Biliński - 6' Korab, 38' Pieczonka

27 marca
MKS Radymno - Resovia Rzeszów 0:2 (0:1)
bramki: 4' (k) 60' M. Biliński

3 kwietnia
Resovia Rzeszów - Kolbuszowianka Kolbuszowa 2:0 (1:0)
bramki: 13' 71' M. Biliński

10 kwietnia
JKS Jarosław - Resovia Rzeszów 1:0 (0:0)
bramki: 55' Noga

14 kwietnia
Resovia Rzeszów - Stal Rzeszów 0:3 wo.
-
mecz przerwany w 4 min. przy stanie 0:0 z powodu wywołanych przez kibiców Resovii

17 kwietnia
Kamax Kańczuga - Resovia Rzeszów 6:2 (4:1)
bramki: 14' (k) 16' Pacuła, 29' Fleszar, 34' 72' E. Słysz, 57' A. Kiszka - 37' M. Biliński, 47' Zieliński

24 kwietnia
Resovia Rzeszów - Izolator Boguchwała 1:3 (1:3)
bramki: 28' (sam.) Szymański  - 9' Skiba, 37' Mikłoś, 40' Klimczak

28 kwietnia
Resovia Rzeszów - Piast Chemifarb Nowa Wieś 4:0 (2:0) (Puchar Polski)
bramki: 18' 36' 51' M. Biliński, 79' Rodzinka

1 maja
Czarni Jasło - Resovia Rzeszów 1:5 (0:3)
bramki: 67' Kowalski - 6' Kwiatkowski, 10' G. Łuczyk, 36' Solarz, 50' Kramarski, 68' Grabowski

5 maja
Resovia Rzeszów - Bieszczady Ustrzyki Dln. 1:1 (1:0)
/ debiut B. Bilińskiego w Resovii
bramki: 40' M. Biliński - 75' A. Mikulski

8 maja
Unia Nowa Sarzyna - Resovia Rzeszów 4:1 (1:0)
/ debiut Marcina Pietryki w Resovii
bramki: 6' Gramatyka, 62' Bednarz, 74' Kuczek, 89' Paluch - 52' Kwiatkowski

15 maja
Resovia Rzeszów - Piast Nowa Wieś 0:2 (0:2)
bramki: 29' Jurek, 85' Dec

Resovia Rzeszów - Błękitni Ropczyce 2:1 (2:1) (Puchar Polski)
bramki: 34' (k) Mosior, 45' M. Biliński - 20' Ochab

22 maja
Błękitni Ropczyce - Resovia Rzeszów 3:4 (1:0)
bramki: 12' Bieszczad, 50' 85' Pielech - 52' 63' G. Łuczyk, 60' (k) Mosior, 75' M. Biliński

29 maja
Resovia Rzeszów - Czarni Pawłosiów 2:0 (1:0)
bramki: 28' 79' M. Biliński

5 czerwca
Resovia Rzeszów - Orzeł Przeworsk 0:0


12 czerwca
Strug Tyczyn - Resovia Rzeszów 1:5 (0:0)
bramki: 57' Chłanda - 49' G. Łuczyk, 51' Solarz, 62' Kramarski, 75' Kwiatkowski, 90' Solarz

19 czerwca
Resovia Rzeszów - Nafta Jasło 2:5 (0:2)
/ debiut Grzegorza Woźnego w Resovii
bramki: 47' Solarz, 85' Nowak - 13' (k) 38' (k) Buba, 60' Beraś, 68' Janusz, 73' Hap

Resovia Rzeszów - Kolbuszowianka Kolbuszowa 0:1 (0:0) (Puchar Polski)
bramki: 85' Warzocha
 

 

IV liga, 1998/99

    m pkt br
1  Stal Rzeszów 34 77 73-15
2  Unia Nowa Sarzyna 34 69 74-31
3  JKS Jarosław 34 69 64-24
4  Kamax Kańczuga 34 67 58-32
5  Resovia Rzeszów 34 55 61-46
6  Kolbuszowianka Kolbuszowa 34 52 50-36
7  Strug Tyczyn 34 51 54-50
8  Sokół Sokołów Młp. 34 51 39-44
9  Błękitni Ropczyce 34 50 50-42
10  Piast Nowa Wieś 34 50 45-43
11  Izolator Boguchwała 34 47 48-47
12  Dynovia Dynów 34 41 36-43
13  Orzeł Przeworsk 34 39 34-41
14  Nafta Jasło 34 37 42-57
15  Czarni Jasło 34 34 29-59
16  Czarni Pawłosiów 34 27 35-79
17  Bieszczady Ustrzyki Dln. 34 16 23-67
18  MKS Radymno 34 15 26-85


Strzelcy bramek: 60 *
M. Biliński 21, Solarz 9, G. Łuczyk, Kwiatkowski - 7, Kramarski 3, Jodłowski, Zieliński - 2, Sawicki, Kopeć, Rzepka, Lepianka, Mita, Grabowski, Mosior, Nowak - 1, samobójcza - 1

(*) - nie uwzględniono zweryfikowanych wyników meczów:
Czarni Pawłosiów - Resovia Rzeszów 2:2 (0:1) / wynik zweryfikowano na 0:3 wo.
Resovia Rzeszów - Stal Rzeszów 0:3 wo.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| ... do 1905 |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by