ARTYKUŁY

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 

 

 

 Derby Rzeszowa, czyli Resovia kontra Stal


Mają swoje derby Łódź, Warszawa, Przemyśl i prawie od stu lat Kraków. Również mieszkańcy Rzeszowa dwa razy do roku mają swoją „świętą wojnę”. Mecze jak ten zawsze wzbudzają wiele emocji. Stawką są nie tylko 3 punkty, ale także prestiż i „władza” w Rzeszowie. Resovia i Stal- dwa kluby niby z jednego miasta, a całkowicie odmienne.
Pierwszy, zapoczątkowany jeszcze za czasów „Franciszka Józefa”, kiedy gra w piłkę była dziwactwem nie do końca legalnym. Założony spontanicznie z inicjatywy rzeszowskich gimnazjalistów, którzy chcieli przede wszystkim uprawiać sport, rywalizować i reprezentować miasto.
Drugi założony w latach 40-tych w czasach budowy Polski Ludowej. Powstanie drużyny OM TUR Rzeszów poprzedzone było zebraniem założycielskim działaczy, którzy postanowili skompletować drużynę na święto 1 maja.
Resovia swoje „pięć minut” miała w zamierzchłych latach 30-tych, kiedy to walczyła o awans do ligi państwowej. Rozwój klubu i przypieczętowanie sukcesu przerwała II wojna światowa. Nowy porządek czasów powojennych sprzyjał lokalnemu rywalowi - Stali Rzeszów. W mieście powstały Polskie Zakłady Lotnicze, do których ściągano pracowników- specjalistów z różnych stron Polski. Inteligencki przedwojenny Rzeszów mieszkał "na starych śmieciach", w rzeszowskim śródmieściu. Nowy, robotniczy osiadł na końcówce kresowej ulicy Dąbrowskiego i częściowo Obrońców Stalingradu. Wytworzył się naturalny podział na stary żyjący nostalgią w przedwojennych kamienicach i nowy fabryczny Rzeszów .
Ten stary i nowy Rzeszów po raz pierwszy spotkał się towarzysko 20 maja 1945 roku. Było to zapoczątkowanie długoletniej tradycji rzeszowskich meczów derbowych.
 

 1945.05.20 | Pierwsze derby Resovia - Stal

Resovia – PZLot Rzeszów 6:2 
Resovia: Rusznica, Chwałka, Mikusiński, Kuźniar, Dyląg, Zwoliński, Kotelnicki, Melko, Polak, Karpiński, Wróbel,     Klee
PZLot: Rejewski, Komuda, Kędzior, Peller, Śliwiński, Bereś, Skwarczowski, Żak, Napieracz, Budziński, Kamler


Po II wojnie światowej komunistyczne władze przystąpiły do likwidowania wszystkiego, co przynajmniej z nazwy kojarzyło się Polakom z II Rzeczpospolitą.  Dotknęło to także sportu i Resovia miała zakaz używania historycznej nazwy. Stara przedwojenna Malta na mocy ustawy przemianowana została z Resovii na Ogniwo Rzeszów. Rozwój licznych sekcji sportowych wymagał dużych finansów, a te były większe w Zakładowym Klubie Sportowym - Stal. „Stalowcy” zawsze dumni byli, że są klubem nowoczesnym o rewolucyjnych lewicowych rodowodach. Mocno popierani przez wasali PRL-u szybko obrośli w ekonomiczną siłę.
Piłkarska Resovia nigdy nie grała w I lidze. Stal dwa razy, nawet zdobywając Puchar Polski. Mimo tych sukcesów nie cieszyła się poparciem ze strony rdzennych rzeszowian, była jednak ulubionym klubem towarzysza Władysława Kruczka. Działacze Stali robili sport bardziej grupowo, w Resovii było więcej indywidualności. Niestety często te indywidualności kaperowane były do gry na stadionie przy ul. Obrońców Stalingradu. Celowe zubożenie Resovii wywoływało podziały między obu sportowymi społecznościami miasta Rzeszowa.
Resoviacy do dziś nie mogą zapomnieć podkupienia w 1960 roku przez działaczy Stali najlepszych piłkarzy rzeszowskiej Malty: Matysiaka. Szalachę i Kwiatkowskiego. Jeden z nich, wychowany na  resoviackiej dzielnicy- rzeszowskiej Baldachówce, po zmianie barw klubowych znalazł pod drzwiami domu trumnę.
Pierwsze II-ligowe derby Rzeszowa rozegrano dopiero 27 września 1980 roku. Zwyciężyli stalowcy 1:0. Resovia wystąpiła wtedy w składzie: Pawłowski, Pielach, Pop, Siorek, Janicki, Siekieryn, I. Lewandowski, Nalepa, Ostalczyk, Domarski, Pawiński, Bogdanowicz, Miller. W spotkaniu rewanżowym Resovia pokonała rzeszowskiego rywala 2:1. W tamtym czasie w derbowych pojedynkach przeciwko sobie stawali bracia Siekierynowie: Sergiusz w Resovii i Aleksander w Stali (na zdjęciu).
W roku 1999 derby rozgrywane na stadionie Resovii zakończyły się już po 3 minutach. Sędzia przerwał spotkanie z powodu zamieszek wywołanych przez kibiców Resovii. Resovia przegrała mecz walkowerem 0:3. Stal awansowała do III ligi. A sędzia tego spotkania – został długoletnim działaczem w klubie przy ulicy Hetmańskiej.

            
Derby Rzeszowa rok 1998 | Bramka Grzegorza Kwiatkowskiego w 90 minucie meczu daje zwycięstwo 1:0 Resovii

Do historii przeszedł również mecz  1/32 Pucharu Polski rozegrany w 2000 roku na stadionie Resovii. Dzięki staraniom policji to środowe spotkanie odbyło się o 9 rano. Efekt był odwrotny od zamierzonego, a niektóre szkoły opustoszały, ponieważ młodsi mieszkańcy miasta wybrali mecz, zamiast zajęć uczniowskich.
9 kwietnia 2008 r. na stadionie Resovii odbyły się niezwykle emocjonujące derby w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu okręgu. Resoviacy przegrywali 1:2 i w ostatniej minucie z rzutu karnego strzelili bramkę wyrównującą i decydującą o dogrywce. W 4 minucie dogrywki napastnik Resovii - Michał Mościński strzelił swoją pierwszą bramkę dla "pasiaków". Gol ten zapewnił resoviakom zwycięstwo 3:2 i dalszy udział w rozgrywkach Pucharu Polski.
Derby ligowe rozegrane na stadionie Resovii 31 maja 2008 r. zakończyły się remisem 1:1.
 

Jan Kustra, trener Stali Rzeszów  w latach 1999-2001:

- Najlepiej pamiętam derby sprzed czterech lat, na stadionie Resovii, w czwartej lidze. Trwały one bodajże trzy minuty. To chyba rekord świata. Mogę powiedzieć, że burdy wywołane przez szalikowców Resovii uratowały nam skórę. Kiedy przed meczem patrzyłem na piłkarzy Resovii, miałem obawy. Rywale byli niesamowicie umotywowani, widziałem w ich oczach, że czeka nas wojna, której chyba wtedy byśmy nie wygrali. Dzięki "kibicom" Resovii mecz się nie odbył, przez co zachowaliśmy przewagę nad Resovią, potem dostaliśmy punkty walkowerem i pewnie awansowaliśmy do trzeciej ligi. Po roku zaliczyłem drugie i ostatnie derby jako trener. Przegraliśmy wtedy na swoim stadionie 0-2, ale można się było tego spodziewać. Sekcja była w kłopotach, odeszło kilku wartościowych graczy i stąd słabsze wyniki. - Jako piłkarz Stali nie rozegrałem, niestety, ani razu ligowego meczu z Resovią. Po prostu w drugiej połowie lat 70. mijaliśmy się. Grałem w derbach, ale jako piłkarz Waltera Rzeszów. Po pracy w Stali prowadziłem inne zespoły i jakoś nie miałem czasu, aby obejrzeć którąś z ostatnich "świętych wojen.


W ostatnim meczu derbowym rozegranym przy ul. Hetmańskiej 21 września 2008 roku resoviacy znokautowali "biało-niebieskich". Piłkarze Resovii zagrali niesamowity mecz i strzelili gospodarzom 4 bramki, a kibice najstarszego rzeszowskiego klubu ze zdziwienia i radości przecierali oczy. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 4:1 na korzyść Resovii. W mieście świętowano przez dwa dni.


 

resoviacy.pl

 

 wyniki meczów
Resovia- Stal
 

| ... do artykuły  |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by