ARTYKUŁY

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 

 

 

Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno - Sportowe "Bar- Kochba"


Z okresu przed I wojną światową nie zachowały się szersze informacje, dotyczące działalności sportowej ludności żydowskiej w Rzeszowie. W tym okresie ani prasa, ani też władze nie interesowały się działalnością sportową rzeszowian, traktując ją jako pomysły fanatyków i dziwaków. Wzorem dla prób zorganizowania w Rzeszowie żydowskich towarzystw sportowych była działająca od 1905 roku Resovia. Na funkcjonowaniu Resovii wzorowali się działacze najważniejszego dla żydowskiej części mieszkańców Rzeszowa klubu-jakim było Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczne i Sportowe – Bar Kochba. Powstało ono w wyniku zabiegów podjętych przez rzeszowskiego adwokata Marka Pelzinga w roku 1910. (wg. Innych  źródeł w 1914 r.). Bar Kochba był niewielkim klubem, który już na samym początku istnienia ze względu wybuchu wojny musiał zawiesić swoją działalność. Reaktywował się dopiero w 1920 roku w niepodległej już Polsce. Nazwę przyjęto od Szymona Bar- Kochby; legendarnego przywódcy powstania przeciwko Rzymianom w latach 132- 135. Cele członków Bar Kochby były bardzo ambitne i odwzorowane na działalności Resovii. Nie ograniczano się do akcji ściśle sportowych, ale także do pokazów i popisów kulturalnych. Klub prowadził dziewięć sekcji sportowych (piłki nożnej, boksu, tenisa stołowego, szachową, tenisa ziemnego, kolarską, kręglarską, gimnastyczną oraz lekkoatletyczną) oraz kółko teatralne i własną orkiestrę.
10 lipca 1910 roku w „Głosie Rzeszowskim” odnotowano wzmiankę o meczu piłkarskim między drużynami Bar Kochby i Resovii, w którym to „rzeszowskie championy” rozgromiły Bar Kochbę 6:1. Mecz odbył się w ogrodzie miejskim, a drużyna Bar – Kochby wzmocniona była zawodnikami lwowskiej Hasmoneii. W meczu tym bramki dla Resovii zdobyli: M.Samołyk (2) oraz, Fedorczyk, Filer, Nowak i Pelc. Honorowego gola dla Kochby zdobył Koenig.  Resovia początkowo była jedynym piłkarskim partnerem Kochby.
W roku 1911 obie drużyny rozegrały kolejne mecze pokazowe, w których to zwyciężali znowu piłkarze „rzeszowskich pasiaków”   3 : 1 i 2 : 1.   Po reaktywacji Bar Kochby w roku 1920 żydowscy sportowcy nie mieli swojego stałego boiska. Swoje mecze rozgrywali początkowo na polach nad Wisłokiem lub podnajmowali boiska Resovii. Dopiero zakup terenów pod boisko piłkarskie i korty ziemne pozwolił na rozwój klubu.
Pierwsze prawdziwe boisko piłkarskie (50 arów pow.) żydowskiej Bar Kochby mieściło się na rzeszowskim Śródmieściu (róg dzisiejszych ulic Grodzisko i Króla Leszczyńskiego na popularnej „Baldachówce”).

 

Centrum przedwojennego Rzeszowa. Nr 45 boisko ŻTGS Bar - Kochba
 

Pierwszy powojenny skład Bar Kochby reprezentowali: Graber, Wentraub, Mundek, Laub, Klarnet, Tauchman, Herschdorfer, Horowitz, Hawr, Blank, Grunn.
26 czerwca 1921 roku rozegrano na nowym boisku pierwszy mecz, a rywalem nie mógł być nikt inny jak Resovia. W meczu tym odnotowano skromne zwycięstwo Resovii 1:0. Kolejne spotkanie odbyło się już w październiku i po raz kolejny zwyciężyła doświadczona drużyna „pasiaków” 8:1. Wszystkie dotychczasowe mecze Bar Kochby z Resovią były spotkaniami pokazowymi. Pierwsze rozgrywki ligowe zorganizowano w Polsce w roku 1922. Obie rzeszowskie drużyny znalazły się w podokręgu jasielsko-rzeszowsko –tarnowskim.
19 marca 1922 odbyły się pierwsze rzeszowskie ligowe „derby”. Mecz został przerwany po 45 minut przy stanie 5:0 dla Resovii. Do drugiej połowy nie wyszli piłkarze Bar Kochby twierdząc, że jest im „za zimno”!  Według  innych źródeł (L. Grzegorczyk, S. Zaborniak) mecz zakończył się wynikiem 10-0 dla Resovii. W składzie Resovii grali w tym czasie: Górski, Małecki, Piątek, Bomer, Walenia, Bobola, Towarnicki, Heublum, Maurer, Drozd, Opolski. Kolejny mecz w tym samym roku Resovia wygrała z Bar – Kochbą 4-1.

 

Relacja prasowa z meczu Resovia Bar- Kochba | Przegląd Sportowy 1922 r.

W roku 1923 Resovia występowała nadal w klasie B w Podokręgu Tarnowskim, natomiast problemy organizacyjne sprawiły, że drużyna Bar Kochby nie wystąpiła w rozgrywkach. Od roku 1924 przez kilka kolejnych lat piłkarze Kochby brali udział w rozgrywkach klasy „B”, tocząc boje z ciągle niepokonaną Resovią. 1:3 i 0:10 w 1924 r. 0:7 i 0:4  w 1925 r. 2:4 ,2:6, 0:1, 0:2 w 1926 r. 3:4, 0:0 w 1927 r.
W latach 1927-28 zmodyfikowano rozgrywki ligowe. Resovia awansowała do klasy „A”, a Bar Kochba  rozgrywała swoje mecze w klasie „B okręgu lwowskiego”. Od tego momentu do pojedynków między rzeszowskimi drużynami dochodziło tylko przy okazji spotkań towarzyskich.
Taki pokazowy mecz odbył się 15 kwietnia 1929 roku. Piłkarze Resovii po 45 minutach przegrywali 0:2, ale na druga połowę żydowscy przeciwnicy kolejny już raz w historii nie wyszli dokończyć meczu motywując to „padającym deszczem” i „grząskim boiskiem". Podobnie było w meczu rewanżowym, kiedy to przy stanie 2:1 dla Bar- Kochby sędzia zarządził rzut karny dla Resovii. Wynikiem tego drużyna Bar- Kochby kolejny, trzeci już raz w historii zeszła z boiska kończąc derbowy mecz przed czasem.
W tym samym- 1929 roku piłkarze Kochby pokonali w końcu Resovię, oraz wygrali turniej drużyn żydowskich Krakowie. Pomimo tych sukcesów okres ten był początkiem stagnacji piłkarskiej w drużynie Kochby. Bar-Kochba była największym, ale nie jedynym klubem żydowskim w Rzeszowie. Osiągnięcia klubu inspirowały żydowskich działaczy do tworzenia w Rzeszowie kolejnych klubów i sekcji sportowych. Wśród nich wymienić należy mało znane: Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Samson, Nordjach oraz Bnej Syjon. Nie dorównywały one swoimi możliwościami i potencjałem  Bar Kochbie, a ich sukcesem sportowym była przeważnie „honorowa porażka”.
Żydowsko-Robotniczy Klub Sportowy Samson, powstał w 1921 roku i skupiał żydowskich i polskich sportowców głownie z kręgów robotniczych. Swoje mecze sportowcy Samsona  rozgrywali na błoniach przy ul. Lwowskiej oraz na terenach Resovii. W barwach Samsona grali m.in. Gajger, Reich, Lasota, Dreiangel, Brondszterte, Pawlak, Szojek, Sapata, Hamek, Wójcik.  Pierwszy sezon był dla klubu bardzo udany i zakończył się awansem z klasy „C” do „B”.
W 1923 roku Samson został pokonany przez Resovię 0:2 i 0:7 i pod koniec sezonu musiał walczyć o utrzymanie w lidze. W 1926 r. Resovia wygrała także dwukrotnie, tym razem 4:0 i 3:1. Z czasem problemy finansowe i brak boiska stały powodem rozwiązania klubu i piłkarze Samsona zasilili lokalnego rywala Bar- Kochbę.
W 1930 klub brał jeszcze udział w rozgrywkach klasy „B”, ale już w 1931 nie dokończył udziału w rozgrywkach mistrzowskich. Zaległości i braki organizacyjne spowodowały, że Bar- Kochba krążył w między klasą „B” i „C” rozgrywając mecze z nieliczącymi się drużynami.  Sekcja piłkarska istniała dalej, ale chodziło w tym czasie bardziej o kontynuację i utrzymanie sekcji niż o wyniki sportowe. Czas stagnacji musiał trwać do czasu, aż klub uregulował sprawy boiska, na którym piłkarze mogliby rozgrywać swoje mecze. Głównym celem powołanego 1932 roku zarządu było pozyskanie terenów pozwalających na prowadzenie normalnej działalności piłkarskiej. W końcu nieopodal dawnego boiska, udało się nabyć od rodziny Elbaum ziemię sąsiadującą z ulicą Dekerta. Planowano wybudować na tym terenie boisko piłkarskie, korty tenisowe, kręgielnie oraz budynek klubowy z prawdziwego zdarzenia. Planów tych nie udało się jednak zrealizować z powodu kryzysu gospodarczego oraz zbliżającej się wojny. Zespół piłkarski uczestniczył w rozgrywkach, ale nie podniósł się już z kryzysu.


Drużyna piłkarska Bar- Kochby w latach 30-tych

 

W 1936 roku drużyna Bar-Kochby przystąpiła do wakacyjnego turnieju o Puchar Polskiego Krzyża Białego przegrywając z Resovią 1:6 (Riedenbauer 2, Kalemba 2, Hogendorf, Kotelnicki – dla Resovii, oraz Nerel – dla Kochby), ale już w następnym roku drużyna piłkarska rozgrywająca swe mecze w charakterystycznych poziomych pasiakach została rozwiązana. 
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, a w kilka dni później do Rzeszowa wkroczyli Niemcy. Tragiczny los spotkał wielu sportowców rzeszowskich klubów.

Zginęli m.in.:
Józef Heublum: piłkarz Bar-Kochby i Resovii, kapitan drużyny i jeden z najlepszych graczy przedwojennego Rzeszowa. Zauważony przez działaczy Resovii przeszedł do „rzeszowskich pasiaków”. W Resovii rozegrał wiele wspaniałych spotkań. Strzelił m.in. dwie bramki w meczu Resovia -Wisła Kraków (07.07.1922 2:1 dla Resovii). Był wszechstronnie utalentowanym piłkarzem i pływakiem. Po zakończeniu kariery piłkarskiej powrócił do Bar-Kochby włączając się w działalność organizacyjną klubu i zasiadając w Zarządzie Towarzystwa. Zginął, torturowany przez gestapo

Antoni Grossman
: ur.13.6.1921 w Kolbuszowej,
utalentowany świetnie zapowiadający się piłkarz Resovii, uczeń rzeszowskiego gimnazjum. W dniu 14 czerwca 1940 r. został przewieziony do obozu w Oświęcimiu w pierwszym transporcie 728 więźniów - z więzienia w Tarnowie. Oznaczony numerem obozowym 131. W swoich relacjach byli więźniowie podają, że pełnił funkcję Arbeitsdiensta (nadzór nad organizacją i przydziałem pracy) w KL Auschwitz III - Monowitz. Ponury los sprawił, że w piłkę grać musiał razem z innymi więźniami (piłkarzami Warty Poznań, Wisły Kraków, Cracovii, Ruchu Chorzów) w obozie oświęcimskim na dziedzińcu między blokami XV i XVI. Zginął w dniu 3 maja 1945 r. na statku "Cap Arcona"(zatopionym przez pilotów RAF-u) razem z 7000 tysiącami innych więźniów.

resoviacy.pl

 

 


 

| ... do artykuły  |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by