ARTYKUŁY

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 

 

 

Stanisław Siuda, prezes WCTS Resovia Rzeszów 1936 - 38


Stanisław Siuda urodził się 4 kwietnia 1890 roku w Błotnicy w powiecie babimojskim (obecnie  wolsztyński) jako syn dzierżawcy Józefa i Elżbiety z Piotrowskich. Czwartą oddziałową szkołę Powszechną ukończył w Błotnicy i po przygotowaniu prywatnym rozpoczął naukę w 3 klasie Prywatnego Gimnazjum Klasycznego w Śremie.
W 1907 roku został wydalony z gimnazjum za podburzanie dzieci do strajku szkolnego, jednak po półrocznej przerwie został ponownie przyjęty do gimnazjum.
Po otrzymaniu uprawnień do jednorocznej służby wojskowej Stanisław Siuda był zmuszony odejść z gimnazjum z powodu ciągłych szykan ze strony profesorów na tle strajku szkolnego.
W 1913 roku zgłosił się do wojska w celu odbycia jednorocznej służby wojskowej. W czasie pełnienia służby wybuchła I wojna światowa, w której brał udział od jej początku, aż do listopada 1918 roku. Walczył na froncie zachodnim i wschodnim. Brał udział w bitwie pod Verdun, za co był odznaczony najwyższym niemieckim odznaczeniem- Krzyżem Żelaznym I klasy. W maju 1915 roku został mianowany podporucznikiem. Podczas walk w I pierwszej wojnie światowej był dwukrotnie ranny. Pod koniec wojny trafił do szpitala, z którego został zwolniony 18 listopada 1918 roku i uciekł do domu w Błotnicy. Tutaj przystąpił do organizowania oddziałów powstańczych. Od listopada 1918 roku sformułował kompanie powstańcze w Rakoniewicach i Błotnicy. Gdy Niemcy dowiedzieli się, że porucznik cesarskiej armii dowodzi oddziałami powstańczymi, skazali go na karę śmierci. Przysłany przez Niemców wyrok oprawił w ramki i powiesił sobie na ścianie. Mianowany dowódcą odcinka wolsztyńskiego kierował akcją zdobycia Wolsztyna, Kopanicy i Chobienic. Od 27 stycznia 1919 roku był dowódcą IV odcinka Grupy Zachodniej. 25 stycznia 1919 brał udział w zdobywaniu Kargowy i Babimostu. Od 31 stycznia 1919 roku dowodził IV Batalionem Grupy Zachodniej. Za udział w Powstaniu Wielkopolskim otrzymał awans do stopnia kapitana. Ku jego pamięci na frontowej ścianie poczty w Wolsztynie została na początku lat 90-tych odsłonięta tablica pamiątkowa, pod którą są składane kwiaty, a w rodzinnej Błotnicy został postawiony pomnik.

              
Plan obozu jenieckiego Muster Lager oflag VIIA w Murnau
 A-L bloki mieszkalne, 1-wartownia główna, 2-kuchnia, 3- sala sportowa, 4- komenda z izbą chorych
w bloku C najprawdopodobniej przebywał płk. Stanisław Siuda
Wydarzenia obozowe jeńców Oflagu w Murnau wykorzystano w scenariuszu filmu pt.:" Jak rozpętałem II wojnę światową"- reż. Tadeusz Chmielewski

W latach 1919-1920 brał udział w wojnie z bolszewikami. Odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Za udział w bitwie zwanej potocznie "cudem nad Wisłą" został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i otrzymał ziemię na Wołyniu.
5 listopada 1919 roku otrzymał zgodę od dowódcy 2 Pułku Strzelców Wojska Polskiego na swój ślub z Ludwiką Forecką, z którą miał troje dzieci Jerzego, Barbarę i Ludomirę.
W okresie międzywojennym był oficerem zawodowym i osiągnął stopień pułkownika. Do 1926 roku był dowódcą batalionu w Kobryniu w stopniu majora. W 1929 roku został przeniesiony do Lublina na zastępcę dowódcy 8 Pułku Piechoty Legionów w stopniu podpułkownika, a w 1930 roku do Rzeszowa na stanowisko dowódcy 17 Pułku Piechoty w stopniu pułkownika. W rzeszowskim pułku miał opinię służbisty, który umiał znaleźć posłuch wśród podwładnych. Jest wspominany także jako świetny brydżysta.
 Z okresem rzeszowskim płk. Siudy związana jest jego działalność na stanowisku prezesa Wojskowo-Cywilnego Towarzystwa Sportowego Resovia. W lutym 1933 roku KS Resovia połączyła
się z klubem sportowym 17 Pułku Piechoty. W składzie zarządu WCTS Resovia zasiadł płk. Siuda, który pełnił rolę v-ce prezesa ponad dwa lata. 16 lutego 1936 roku został wybrany prezesem klubu. Stanowisko to pełnił do 6 marca 1938 roku. Czasy jego działalności w Resovii to okres pamiętnych lat gdy drużynę piłkarską rzeszowskich "pasiaków" rozsławiali Wróbel, Baran i Hogendorf.

W 1939 roku, w dniu Wojska Polskiego, 11 listopada miał otrzymać awans na stopień generała. Jednakże w sierpniu 1939 roku przyjął dowództwo Brygady Obrony Narodowej Poznań, która stanowiła straż tylną Armii Poznań. W czasie zwrotu zaczepnego nad Bzurą od 9 września 1939 roku wykonywał zadania osłonowe w rejonie Krośniewice- Kutno oraz Ślesin-Koło-Dąbie.
11 września płk. Stanisław Siuda zorganizował obronę północnego skrzydła Armii Poznań. Wzięty do nie woli nad Bzurą.
W czasie okupacji hitlerowskiej płk. Stanisław Siuda przebywał w obozie jenieckim w Murnau w Bawarii pod Monachium.
Tutaj w Murnau mianował swym adiutantem swego dalszego krewnego Henryka Klabińskiego. W trakcie swego pobytu w obozie płk. Stanisław Siuda pisał książkę „Jak Polacy powinni walczyć z Sowietami”. Niemcy widząc tę książkę i znając fakt, że polski pułkownik posiada odznaczenie Żelaznego Krzyża trzykrotnie proponowali jemu utworzenie „polskiej” armii z polskich jeńców, która to walczyłaby z sowietami na froncie wschodnim. Trzykrotnie Niemcy usłyszeli „nie” z ust pułkownika.
W trakcie pobytu w obozie na początku roku 1945 ciężko zachorował i Niemcy umieścili go w szpitalu we Freizing na północy od Monachium. Tu zmarł 25 lutego 1945 roku, dwa dni po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów.
Został pochowany na przyszpitalnym cmentarzu we Freizing. Jego adiutant przywiózł do Polski jego rzeczy osobiste i pamiątki po nim. W 1960 roku żołnierze amerykańscy ekshumowali około 5000 ofiar wojennych z Bawarii, w tym ciało pułkownika Stanisława Siudy. Obecnie jego grób znajduje się na cmentarzu wojskowym w Neumarkt in der Oberpflaz blisko Norymbergii.

na podstawie opracowań
Ziemowita Popowicza, Mariana Siarkiewicza, dr Jerzego Majki
resoviacy
.pl

 

 Krzyż Żelazny
I klasy 1914-1918Krzyż WalecznychKrzyż Srebrny
Virtuti Militari


 

| ... do artykuły  |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by