ARTYKUŁY

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 

 

 

Tenis stołowy w Resovii


Pierwszą wiadomość o istnieniu sekcji ping-ponga spotykamy w kronikach klubu z 1927 roku. Brak  jest jednak bliższych szczegółów, a zwłaszcza wyników sportowych. Wiadomo tylko, że w okresie poprzedzającym wrzesień 1939 r. zawodnikami tej sekcji byli bracia Eugeniusz i Albin Małodobry, którzy zapisali na swoim koncie wiele cennych zwycięstw i tytułów mistrzów Rzeszowa.
Po wyzwoleniu Eugeniusz Małodobry wraz ze swoim bratem Albinem ponownie zorganizowali sekcję ping-ponga, która już z początkiem 1946 roku wystąpiła w oficjalnych spotkaniach. W drużynie obok braci Małodobrych grali Kędzior i Kotelnicki. Z ciekawszych spotkań należy wymienić mecz z WKS Rzeszów przegrany 3:6. W drużynie wojskowych występował wówczas czołowy pingpongista, późniejszy mistrz Polski Stanisław Krygier. W następnych spotkaniach Resovia dwukrotnie pokonała JKS Jarosław w stosunku 5:4. W rewanżowym meczu przeciwko JKS w barwach Resovii grał już Krygier. Kolejnym przeciwnikiem była reprezentacja Przemyśla. Na wyjeździe Resovia przegrała 1:8, natomiast w meczu rewanżowym w Rzeszowie, mimo świetnej postawy Krygiera, który zastąpił Kotelnickiego, Resovia uległa 4:5. Po zakończeniu służby wojskowej Krygier opuścił Rzeszów. W tym okresie nastąpiły też inne zmiany składzie drużyny
Sezon 1948/49 sekcja ping-ponga rozpoczęła w nowym zespole. Eugeniusz Małodobry objął funkcję kierownika sekcji, a wycofał się z drużyny jako zawodnik. Doszło też kilku nowych zawodników: Ogniewski, Kosik, Bizan, Gwizdak.
Na początku sezonu Resovia rozegrała dwa mecze z Legią Krosno i odniosła cenne zwycięstwa 7:2 w Rzeszowie, a w rewanżu w Krośnie 5:4. Duzym sukcesem zakończyły się także indywidualne mistrzostwa okręgu. Tytuł mistrzowski zdobył Marian Ogniewski, a wicemistrzowski Kazimierz Bizan. Czwarte miejsce zdobył Albin Małodobry. W grze podwójnej najlepszą parą okazali się Gwizdak i Tarczyński. W drużynowych rozgrywkach sekcja Resovii również zapisała szereg cennych wyników: m.in. wygrała ze Stalą Mielec 9:0 i 8:1, Gwardią Rzeszów dwukrotnie po 8:1.
W roku 1950 podczas mistrzostw okręgu w Krośnie Resovię reprezentowali: Ogniewski, Bizan, Gwizdak i 13-letni Bator. Dwóm pierwszym nie udało się powtórzyć sukcesu z poprzedniego roku. Najlepszy wynik osiągnął Ogniewski zajmując 3 miejsce. W rozgrywkach drużynowych obok wyżej wymienionych wystąpili także Bąk i Padniewski. W następnym sezonie do pierwszej drużyny dołączeni zostali Ulm, Motak i Kuś, którzy wraz z Ogniewskim i Gwizdakiem występowali w rozgrywkach drużynowych. Po zajęciu pierwszego miejsca w eliminacjach grupowych drużyna zakwalifikowała się  do finału, gdzie zajęła czwarte miejsce za Stalą Stalowa Wola, Stalą Mielec, i Kolejarzem Przemyśl.
Sezon 1952 i następne aż do 1956 roku przyniosły wiele zmian. Przede wszystkim odszedł z zespołu najlepszy zawodnik Ogniewski, a wraz z nim kilku starszych zawodników. Do drużyny wprowadzono więc młodych wychowanków sekcji,  a wśród nich: Stelmacha, Batora, Szczygła, Kosiorowskiego, Papugę i Tokarskiego. Wprawdzie w tym okresie sekcja nie odnotowała wielkich sukcesów, ale mając w swoim gronie kilkunastu pingpongistów prowadziła bardzo ożywioną działalność. W rozgrywkach mistrzowskich drużynę reprezentowały zespoły w A i B klasie. Opiekunem sekcji był wówczas Stanisław Hajdaś, który sam występował również w roli zawodnika. Jednym z poważniejszych sukcesów odnotowanych w tym okresie było zdobycie tytułu mistrza okręgu juniorów w 1955 roku przez Emila Batora. Młody i utalentowany junior Resovii pokonał wówczas J.Skublickiego, późniejszego reprezentanta Polski i wicemistrza kraju. W tym okresie Bator startował także w turnieju festiwalowym z udziałem całej czołówki województwa i zajął 4 miejsce.
W latach 1956-58 sekcja znowu zmieniła swój skład, na co w dużym stopniu miało wpływ połączenie Resovii z Budowlanymi, a w ślad za tym zmiana świetlicy klubowej. Nowy zespół składający się głównie z młodych zawodników (Kalandyk, Szetela, Szczepański i Hołoń) z trudem podtrzymywał egzystencję sekcji w lidze okręgowej. Pracując jednak solidnie z każdym sezonem podnosił swoje umiejętności. Praca ta dała pierwsze efekty w 1960 roku. Drużyna zdobyła wicemistrzostwo okręgu i prawo walki o awans do II ligi. Trzon drużyny opierał się wówczas na takich zawodnikach jak: Kalandyk, Kosiorowski, Hołoń i Szczepański. Kierownikami zespołu byli kolejno: Tadeusz Dworzański, Piotr Borak i Wielisław Kalwas. Turniej o wejście do II ligi, rozegrany w Złotoryi, mimo dobrej gry, przyniósł Resovii tylko 3 miejsce. Należy podkreślić, że w zwycięskim meczu z Sołą Żywiec (5:4) Kosiorowski pokonał m.in. późniejszego wicemistrza Europy juniorów, późniejszego reprezentanta Polski- Gowina.
Sezon 1961 przyniósł wreszcie upragniony awans. Dzięki połączeniu z Ruchem Rzeszów, Resovia bez trudu wywalczyła tytuł mistrza okręgu, wygrywając wszystkie mecze w lidze.

1961 r. - Liga Okręgowa

    mecze punkty małe punkty
1  Resovia Rzeszów 18 36 138 - 42
2  Farmak Rzeszów 18 30 133 - 47
3  Orzeł Przeworsk 18 24 123 - 57
4  Stal I b Stalowa Wola 18 19 89 - 91
5  Stal Sanok 18 15 80 - 100
6  JKS Jarosław 18 14 78 - 102
7  Unia Sarzyna 18 13 76 - 104
8  Start Jarosław 18 12 70 - 110
9  Stal Rzeszów 18 11 64 - 116
10  Gryf Mielec 18 6 49 - 131


Turniej eliminacyjny w Złotoryi o awans do II ligii:
Resovia - Unia Lędziny 6:4
Resovia - Górnik Złotoryja 6:3
Resovia - Kotwica Warszawa 6:1
Resovia - Włókniarz Bielsko 5:5

awans: Resovia

W drużynie Resovii grali: Kazimierz Świder, Wiesław Kalandyk, Edward Szawan, Jerzy Hołoń, Andrzej Kosiorowski, Zbigniew Szczepański.
Najlepszy mzawodnikiem turnieju był Kazimierz Świder, który nie poniósł ani jednej porażki, drugi był Demiński.
Do rozgrywek w drugiej lidze sekcja przystapiła wzmocniona o byłego zawodnika AZS Gliwice, Emila Bieleckiego, wychowanka Resovii z lat 50-tych. Grała w lidze ze zmiennym szczęściem. Pokonała m.in. wysoko notowaną Stal Stalową Wolę, a uległa teoretycznie słabszym przeciwnikom jak Garbarnia Kraków, czy Sygnał Lublin. W tym czasie funkcję kierownika sekcji pełnił Marian Rakoczy, ofiarny działacz cieszący się wielką sympatią zawodników. Po jego śmierci w drużynie zapanowało przygnębienie, co odbiło się też na wynikach pingpongistów w rozgrywkach mistrzowskich. Opiekę nad sekcją przejęli J.Skowronek i A.Małodobry. W tym też czasie PZTS ukarał drużynę walkowerem za mecz z Garbarnią Kraków, wskutek niedopełnienia formalności terminowego zawiadomienia przeciwnika o meczu. To wszystko doprowadziło do zajęcia przez zespół przedostatniego miejsca w tabeli, a tym samym spadku z II ligi.
Po degradacji Resovia nie wznowiła działalności sekcji. Jedna z przyczyn jej rozwiązania była tragiczna śmierć najlepszego zawodnika Kazimierza Świdra. Brak opieki nad pozostałymi zawodnikami, jak również nie najlepsze warunki do pracy, zmusiły Zarząd do zawieszenia działalności i rozwiązania sekcji tenisa stołowego przy klubie.

resoviacy.pl

 

  

| ... do artykuły  |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by