PRASA

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 


 

 

2011.09.12 | Nowa murawa Resovii gotowa

Dobiegł końca remont murawy stadionu przy ul. Wyspiańskiego. Pierwszy mecz na zielonym dywanie "pasiaki” zagrają 24 września z Garbarnią. Prace przy remoncie boiska trwały od początku lipca. Przedłużyły się o ponad miesiąc z powodu fali deszczów.
– To dla mojej firmy pierwsza tak duża inwestycja i główna lekcja jest taka, że z naturą się nie wygra. Deszcze wydłużyły prace ziemne, ale wreszcie dobiliśmy do mety – mówi Marcin Puzio, szef firmy biotechnologicznej z Kolbuszowej, która remontowała boisko.
Ostatni etap, kładzenie trawy, trwał 2 tygodnie. Wszystko szło sprawnie. Wprawdzie w pierwszym tygodniu mocne słońce obsuszyło końcówki trawy, ale wszystko skorygowaliśmy, wymieniliśmy pewne odcinki i boisko wygląda, jak trzeba.
Czas potrzebny na zakorzenienie się murawy to dwa tygodnie. Z drugiej strony połowa boiska właściwie nadaje się już do użytku.
– To ta połowa, od której zaczęliśmy prace. Ta część była już koszona – mówi Puzio.
Tuż po wyłożeniu trawy boisko nie miało jeszcze jednolitego koloru, niektóre fragmenty różniły się od siebie odcieniami zieleni. Puzio przekonuje, że to długo nie potrwa.
Użyliśmy nawozu z dużą ilością żelaza. Trawa szybko wszędzie złapie odpowiedni, taki sam kolor - dodał Puzio.

  
    foto: K. Kapica, Nowiny

Na boisku przy Wyspiańskiego położono trawę, sportowy gatunek (nasiona pochodzą Holandii), który był wykorzystany m. in. podczas ostatnich mistrzostw Europy. Trawa była hodowana na specjalnej plantacji, tam wycinana i przywożona na stadion w postaci zwiniętych rolek. Każda z nich miała 9 metrów długości, 80 centymetrów szerokości i do 3,5 cm grubości (waga 200-300 kg).
Jeśli ktoś chce w przybliżeniu ustalić, ile takich rolek leży na boisku, musi pomnożyć liczbę 12 (tyle dni kładziono trawę) przez 100-110 rolek (tyle ich codziennie przywożono na boisko). Wszystko to złożyło się na 8 tysięcy kwadratowych murawy.
Resovia zapłaciła za nowy "dywan” okazyjną cenę 300 tysięcy złotych. Gwarancja wynosi 2 lata. Nowa płyta wytrzyma tak długo, jeśli będzie użytkowana nie więcej niż po 8 godzin na tydzień.

Tomasz Ryzner, Nowiny | 12.09.2011

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| ... do prasa |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by