PRASA

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 


 

 

2022.12.29 | Rusza przetarg na budowę PCLA

W czwartek, 29 grudnia podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej miasto Rzeszów ogłosiło przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Nowa koncepcja obiektu, który ma powstać w oparciu o stadion Resovii przy ul. Wyspiańskiego, będzie spełniać wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jak i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Cała inwestycja ma według szacunków kosztować 120 mln zł.
Takich tłumów sala konferencyjna rzeszowskiego Ratusza dawno nie widziała. Kilkadziesiąt osób chciało usłyszeć oficjalny komunikat w sprawie projektu, który liczy sobie dobre kilkanaście lat. Jako pierwszy dobrą nowinę ogłosił Konrad Fijołek, prezydent Miasta Rzeszowa.
- Nad tą sprawą zapętlił się gordyjski węzeł, a jego rozwiązanie trwało wiele miesięcy. Nie wpadamy w huraoptymizm, bo mieliśmy wiele zakrętów związanych z tym projektem, ale wreszcie ogłaszamy przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki - powiedział prezydent stolicy Podkarpacia.
- Przez lata pojawiały się różne warianty, pomysły, ale w końcu inwestycja może wystartować. Pozyskaliśmy niezbędne tereny na budowę i, co równie istotne, zabezpieczenie finansowe na wykonanie inwestycji.
Na konferencji obecni byli nie tylko samorządowcy, ale też grupa polityków, którzy od dawna byli zaangażowani w realizację projektu. Tomasz Poręba, eurodeputowany PiS, podkreślał, że budowa stadionu będzie możliwa wskutek porozumienia przedstawicieli wszystkich opcji politycznych.
 


wizualizacja: UM Rzeszowa

- Projekt zyskał popracie radnych wszystkich klubów. To projekt ponadpolityczny. Powstanie coś, co nie będzie służyć wyborcom tej czy innej opcji, ale wszystkim mieszkańcom miasta i regionu. Łatwo nie było. Kilkanaście lat trwała walka o to, by powstał nowowczesny obiekt. Kosztowało to wiele nerwów, ale wreszcie nadszedł moment, któy skłania do optymizmu. Liczę, że wykonwaca szybko się znajdzie i już nic nie zatrzyma budowy - podkreślił europoseł PiS.
Środki na budowę PCLA popłyną z trzech źródeł; z Ministerstwa Sportu, Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego.
 


wizualizacja: UM Rzeszowa

- Będzie to obecnie największa inwestycja finansowana przez Ministerstwo Sportu - podkreślał Krzysztof Sobolewski, poseł PiS. - Gwarantowana suma wyniesie 60 mln złotych, ale w razie potrzeby wsparcie może być jeszcze większe. Stadion będzie służył nie tylko Podkarpaciu, ale i całej Polsce. Juniorskie mistrzostwa Polski w uniwersyteckiej hali spotkały się z pochlebnymi ocenami w całym kraju. Jesli powstanie stadion, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby w Rzeszowie odbyły się mistrzostwa na otwartym obiekcie. Dodam, że marzy mi się że w niedalekiej przyszłowści na Wyspiańskiego zobaczymy też ekstralasowe mecze Resovii.
Dobre wieści o Urzędu Miasta przyniósł też Piotr Pilch, wicemarszałek województwa Podkarpackiego. - Przychodzę z konkretem. Radni sejmiku wojewódzkiego podtrzymali decyzję o wsparciu projektu i tym samym na PCLA zostanie przekazana kwota 15 mln zł. Naszym celem jest pomoc w likwidowaniu braków w infrastrukturze. Niedawno otwarty został w Rzeszowie nowoczesny basen, a teraz będziemy czekać na pierwszy, tak nowoczesny lekkoatletyczny stadion w regionie.
 


wizualizacja: UM Rzeszowa

Jak już wcześniej informowaliśmy, rzeszowski magistrat przeznaczy na inwestycję 30 milionów złotych. Całkowity koszt budowy ma zamknąć się w kwocie 120 milionów.
Podczas konferencji przedstawiono wizualizację wstępnego projektu stadionu. Szczegóły objaśniał Dariusz Urbanik, wiceprezydent Miasta Rzeszowa.
- Pomni doświadczeń związanych ze Stadionem Miejskim przy Hetmańskiej, uznaliśmy, że dach powinien przykryć całą widownię, co pozwoli spiąć konstrukcję. Stadion ma pomieścić 7900 widzów, ale w przyszłości możliwe będzie zwiększenie ilości miejsc siedzących. Pod częścią widowni powstanie dodatkowa kryta bieżnia lekkoatletyczna. Od strony ul. Wyspiańskiego, w miejscu fragmentu trybuny zaplanowano przestrzeń, któa posłuży m.in. do organizacji imprez kulturalnych na obiekcie. Będzie można tutaj rozłożyć scenę - powiedział wiceprezydent Rzeszowa.
Centrum stadionu będzie nowe boisko plus nowa bieżna. Projekt przewiduje przygotowanie tereniu poza obiektem, gdzie będą mogły odbywać się treningi w rzucie młotem i w rzucie oszczepem. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, nie nastapią żadne komplikacje, budowa powinna ruszyć do połowy przyszłego roku. Plan zakłada otwarcie obiektu w 2025 roku.

Tomasz Ryzner, Nowiny | 29.12.2022

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| ... do prasa |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by