RZESZÓW

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 

 

 

  Opend, czyli rzeszowskie "wolne ptaki"


             
        Droga do bramy głównej stadionu Resovii, szło się między stodołami, rok 1963
                 foto: Bogusław Kotula

Wojewódzkie miasto Rzeszów na początku lat sześćdziesiątych. Już mocno inny, ale dalej nadwisłokowy gród jednej ulicy: Pańskiej, Paniagi, 3 Maja... wsio ryba. To główne danie wyraźnie już upartyjnionej i pędzącej ku socjalizmowi stolicy regionu.
Skromnymi deserami były kociobrukowe uliczki: Grunwaldzka, Mickiewicza, Matejki, Kościuszki, Gałęzowskiego. Sam "wielkomiejski" pępek! Otaczały go cienkie kiszeczki, ale wcale nie ślepe: Przesmyk, Baldachówka, Grodzisko, Kazimierza Wielkiego, Kanałowa, Naruszewicza, Joselewicza i wreszcie Szpitalna. Inny krwiobieg, ale grupa ta sama. Uliczki i placyki mocno przetrzebione przez wyburzeniowe zachcianki niemieckiej okupacyjnej władzy. Jednoznaczna przewaga pożydowskich kamienic i zwyczajnych ruder. Ten właśnie "fyrtel" śródmiejskiego Rzeszowa był ludnościowo niezmiernie ściśnięty.

Pierwszy z lewej Bogusław M. "Bodek", obok Zbyszek "Bebik", rzeszowskie Olszynki 1966 r.  | foto: Bogusław Kotula

Trochę dziwna ale prawdziwie rzeszowska ulica Szpitalna.  Dawny stary szpital powszechny przy ulicy Kreczmera, nowy wojewódzki, miejska łaźnia i.... "siostra łata" Szopena, która za Niemców rozdzieliła tę właśnie Szpitalną.
Na tej ulicy pod "3" Pani Helenka Hady urodziła synów: Zbyszka i Henka. Starszy Zbyszek , o pseudonimie "Bebik", niestety już ś.p., dał jakby początek "opendowi" . Było tych chłopaków kilku. Łączyła ich zwykła przyjaźń, jednak o wyraźnych postawach subiektywnych. Czuli się wolnymi ptakami, bez jakichkolwiek zachciewajek antypolitycznych czy konspiracyjnych. Niezwykle trwałym lepiszczem była dla nich kopana piłka i bezgraniczna miłość do Resovii. Całkowicie świadomie piszę "opend", a nie "opęd", bo wbrew powszechnym ówczesnym stereotypom, mogli uchodzić za jakąś małą część społecznego zjawiska o wyraźnej negatywnej wymowie. Oni nie byli w żadnym wypadku "opędziarzami", oni byli po prostu z "opendu"!

Trzecia z lewej Helena Hady,  Olszynki rok 1955 foto: Bogusław Kotula


Pani Helena Hady była wspaniałą mistrzynią damskiego krawiectwa. Ona właśnie obszywała rzeszowskie elegantki ze sfer medycznych i aktorskich. Nie wymieniam po nazwisku tych wolnych, charakternych chłopaków, o szalenie zróżnicowanych osobowościach. kilku z nich dawno nie żyje Odeszli z własnego Rzeszowa, bo tak widocznie chciał los. Leszek- syn bogatego ogrodnika ze Staromieścia, Józek- lekko wypity chciał udowodnić Zbyszkowi, że potrafi... utopić się w Wisłoku. Zrobił to skutecznie, niestety. Stefan- komandos, wspaniale zbudowany, a urodzony w... Hajfie. Ojciec jego był żołnierzem gen. Andersa. Janusz- "Piecyk", elokwentny opowiadacz i niezwykle interesujący gaduła. Zbyszek- "Porter", bardzo znany przed laty młodzieżowy autorytet "pewnego" Rzeszowa. Zwany także "Dziesiątka". Mama jego co rano wypłacała mu 10 złotych na.. gazetę, papierosy i piwo.

Szkoła podstawowa przy ul. Bernardyńskiej, pierwszy z prawej w górnym rzędzie Heniu, brat Zbyszka "Bebika" | foto: Bogusław Kotula

Ta nieformalna grupa, ale jakże barwnie kolorowa, istniała właściwie dwa lata. Prawie wszyscy mieli matury, kilku ukończyło wyższe studia. Wtedy ich bazą koleżeńską był "Pstryczek". Byli młodzi i może właśnie dlatego chcieli jakoś się "opędzić" od istniejącej rzeczywistości? A może to tylko taki mit? Kinowi byli i stadionowi. Pewnie, że mieli młodociane potyczki z milicjantami. Na pewno budzili pewien respekt. Trochę się ich bano, ale nieco później niektórym z nich udało się też znaleźć i wspólny język ze studentami początkujących wtedy w Rzeszowie uczelni- WSP i WSI. Zwłaszcza na klubowych i większych imprezach tańcowanych.

Bogusław Kotula -"Opend" | Rzeszów 2008

 

  

| ... do Rzeszów |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by