WYDARZENIA

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum

 
 

 

2009.10.15 | Reaktywacja lwowskiej Pogoni


Pogoń jest jednym z najstarszych polskich klubów, założono ją w roku 1904. W latach 20. i 30. miała 15 sekcji. Piłkarze zdobywali cztery razy tytuł mistrza Polski, a kiedy do Lwowa przyjechał AC Milan, wbili mu pięć bramek.
Działalność Pogoni zamarła tuż po wkroczeniu do Lwowa Armii Czerwonej, w roku 1939. Klub został ponownie zarejestrowany formalnie w sierpniu 2009, ale starania o zgodę na działalność trwały blisko rok. Tak długo rozpatrywano prośbę w ukraińskich urzędach, a byłoby jeszcze dłużej, gdyby nie pomoc konsulatu polskiego we Lwowie.
Oficjalna inauguracja odbyła się w sobotę (10.X). Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawianej przez czterech księży w katedrze lwowskiej. Złożono kwiaty na Cmentarzu Orląt, przy grobach Ludwiki i Ludwika Kucharów oraz Edmunda Cenara, który pod koniec XIX wieku przywiózł z Anglii do Lwowa pierwszą piłkę, przetłumaczył przepisy gry i wytyczył boisko.

   
            Rok 1899 | Pierwsze próby gry w piłkę nożną na torze cyklistów we Lwowie.
Wśród uczestników, na pozycji lewego łącznika Kazimierz Hemerling (w 1904 roku przywiózł do Rzeszowa przepisy gry w piłkę nożną (wykorzystane m.in. jako tło w naszym portalu) | foto: Księga Pamiątkowa Lwowskiego Klubu Sportowego "Pogoń"

Pierwszy mecz od 70 lat Pogoń rozegrała z Polonią Chmielnicki na Pohulance, na boisku poniżej Cmentarza Łyczakowskiego. Spotkanie poprzedziły hymny Ukrainy i Polski oraz hymn Pogoni wykonany we Lwowie po raz pierwszy od 1939 roku.
„Pogoniarze” wystąpili w koszulkach w niebiesko-czerwone pasy z herbem i datą 1904. Koszulki są darem Sejmowej Komisji Turystyki i Sportu.
Pogoń wygrała 2:0, po bramkach Pawła Winiarskiego, absolwenta Uniwersytetu Lwowskiego, pracownika polskiego konsulatu. Zawodnicy są niemal w 100 % uczniami lub studentami. Wszyscy mają polskie korzenie. Trenerem jest Włodzimierz Mandziak, pracujący jednocześnie w klubie Karpaty Lwów, w przeszłości także w Sandecji Nowy Sącz. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu, a poziom meczu przypominał polską A-klasę. Od najbliższego sezonu Pogoń ma grać w lwowskiej lidze obwodowej.

   
     2009.10.10 | Pierwszy oficjalny mecz reaktywowanej drużyny lwowskich "Pogoniarzy"
                                                                                                                 foto: pogonlwow.pl


Na uroczystości przybyły delegacje Sejmu i Senatu. Sejm i Senat pomagają Pogoni, być może w większym stopniu robi to fundacja Semper Polonia (Marek Hauszyld). Była delegacja zaprzyjaźnionej z Pogonią od czasów przedwojennych Polonii Warszawa i Polonii Bytom, która po wojnie została reaktywowana przez lwowiaków osiadłych na Śląsku i przybrała barwy Pogoni. Do Lwowa nie pofatygował się nikt z Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Stefan Szczepłek, Rzeczpospolita, pogonlwow.pl

Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” Lwów
data założenia: 1904
data reaktywacji: 2009
barwy: biało- czerwono – niebieskie
Mistrz Polski w piłce nożnej: 1922, 1923, 1925, 1926
Mistrz Polski w hokeju na lodzie: 1933

Pierwszy mecz rozegrany przeciwko Resovii: 1911.09.10 Resovia – Pogoń Lwów 1:6
Sportowcy, członkowie klubów Resovii i Pogoni Lwów: Jan Baran – Bilewski, Józef Baran – Bilewski, Spirydion Albański, Jan Kalemba, Mieczysław Kluz, Włodzimierz Maurer, Edward Mikusiński

resoviacy.pl

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

| ... do wydarzenia |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by